blank

Türklerde ilk düzenli ordu teşkilatını kim kurmuştur

Bu konu admin tarafından 1 ay önce açıldı, 16 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
admin
blank
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 54
Yanıt Sayısı: 4
1 ay önce

İlk düzenli,disiplinli,onlu sisteme dayanan Türk ordusunu,Asya Hun hükümdarı Mete kurdu. Bugün Türk Kara Kuvvetlerinin kuruluş tarihi olarak, Mete’nin taht’a çıkış tarihi olan MÖ.209 yılı kabul edilir.Türk Ordusunun Özellikleri:Türk ordusu, ücretli askerlerden oluşmazdı.
Türk ordusu, daimi idi. Her Türk asker sayılırdı. Askerlik meslek değil, bir yaşam biçimidir. Ordu- Millet kavramı vardır. Türk Ordusu, atlı ( süvari) askerlerden oluşurdu.Ordu, onlu sisteme göre teşkilatlanmıştı.
En büyük 10.000 kişi= Tümen.Turan taktiğini ( Kurt Kapanı ) kullanmışlardır.Silahları, ok ve yay idi.10’lu sistem sayesinde Türk Ordusu, rahat ve hızlı hareket edebiliyor ve ani baskınlarda bulunabiliyordu.10’lu sistem; çeşitli ve çok sayıda boylara bağlı askerleri, onbaşıdan başlayarak en üst rütbedeki subayına kadar tüm orduyu belirli bir kumanda zincirine bağlıyabiliyordu.
Savaş Taktikleri:Keşif Seferleri, Yıpratma savaşları,Ani baskınlar,Pusu kurma,Turan Taktiği ya da Kurt Kapanı:Savaş alanında merkezdeki kuvvetler yenilmiş gibi görünür, geri çekilir ve pusu kurulan yere kadar düşman çekilirdi. Pusu yerine gelince düşman çembere alınarak imha edilirdi.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 12 Kayıtlı Üye
  • 154 Konu
  • 123 Cevap
  • Son Üye Sihem
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)
  • MODERATÖR (1)