blank

Muson ikliminin doğal bitki örtüsü nedir

Bu konu admin tarafından 1 ay önce açıldı, 15 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
blank
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 54
Yanıt Sayısı: 4
1 ay önce

Daha çok uzak doğu ülkelerinde görülür.Yıllık basınç farkına bağlı olarak oluşur.Güney Hindistan, Güney Çin, Güneydoğu Asya, Japonya ve Mançurya gibi bölgelerde görülür. Bu alanlar Muson rüzgârlarının etkisi altındadır.
Bitki örtüsü, iklim farklılıklarına bağlı olarak bölgeden bölgeye değişiklikler gösterir. Bazı bölgeler yazın yeşillenen muson ormanları ile kaplıdır. Bazı muson ülkeleri ise az yağışlı olduğundan buralarda savan görülür.
Kıyı kesimlerinde kışın yaprağını döken ormanlar, kuzeye doğru ise savanlar görülür. Muson ormanlarının tipik ağacı teak ağacıdır.

admin
admin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 2 sene önce
Konu Sayısı: 54
Yanıt Sayısı: 4
1 ay önce yazdı
Muson iklimi hangi ülkelerde görülür Muson iklimi Pakistan, Bangladeş, Çin, Japonya, Hindistan, Doğu Afrika’da Madagaskar ve Mançurya ülkelerinde görülen bir iklimdir.Yıllık ortalama sıcaklık 15 – 20°C dir. Yıllık sıcaklık farkı 10°C civarındadır. Alçak enlemlerde sıcaklık yüksektir. Kuzeye doğru kışlar daha sert geçer. Muson rüzgârlarının esme yönüne paralel olarak yazlar yağışlı kışlar kurak geçer. Yıllık yağışların % 85'i yaz aylarında düşer.Yıllık yağış miktarı ortalama 1000 -1500 mm civarındadır. Kıyı bölgeleri ve dağların denize bakan yamaçlarında yağış miktarı artar. Örneğin Hindistan’ın kuzey doğusunda yer alan Çerapunçi 12000 mm yağış ile dünyanın en fazla yağış alan yeridir. Kıyı kesimlerinde kışın yaprağını döken ormanlar, kuzeye doğru ise savanlar görülür. Muson ormanlarının tipik ağacı teak ağacıdır.
Konuya Bir Cevap Yazın

  • 12 Kayıtlı Üye
  • 154 Konu
  • 123 Cevap
  • Son Üye Sihem
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (1)
  • MODERATÖR (1)